Kolektory słoneczne - co to za technologia i w czym może się nam przydać?
Przewiń do artykułu
Menu

Systemy  kolektorów  słonecznych  powszechnie  wykorzystywane  są  jako  źródło  energii  do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zastępując inne konwencjonalne mniej efektywne technologie do przygotowywania CWU, m.in. bojlery z grzałką elektryczną czy piecyki olejowe lub gazowe. Ponadto w gospodarstwach rolnych także inne procesy produkcyjne wymagają dostarczenia ciepła, które może pochodzić z systemów kolektorów słonecznych.

 

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla gospodarstw domowych

Właściwie w każdym gospodarstwie domowym można zainstalować system kolektorów słonecznych, o  ile  posiada  on  odpowiednią powierzchnię dachu o wystawie południowej. Systemy kolektorów słonecznych mogą również wspomagać inne instalacje do podgrzewania wody użytkowej istniejące w gospodarstwie rolnym, np. kotły na biomasę ze zbiornikiem buforowym czy pompy ciepła.

Skala inwestycji w systemy kolektorów słonecznych powinna być oszacowana w oparciu o analizę zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (o temperaturze 40 –65°C) w gospodarstwie domowym.

Zwykle inwestor nie dysponuje szczegółową wiedzą ile ciepłej wody zużywa w gospodarstwie, choć ogólnie przyjmuje się od 1,2 do 1,6 m2 kolektora na każdego domownika lub od 30 do 75 litrów ciepłej  wody  na  domownika.  Prawidłowe  wyznaczenie  skali  inwestycji  wraz  z  wyznaczeniem optymalnej pojemności zbiornika buforowego będzie decydowało o efektywności działania całej instalacji.


Przygotowanie ciepłej wody do mycia i pojenia zwierząt

Zużycie ciepłej wody użytkowej w dużych ilościach występuje w gospodarstwach mleczarskich, głównie w celu pojenia młodych cieląt oraz do mycia krów przed dojeniem. Systemy kolektorów słonecznych  mogą  zastąpić  tradycyjnie  używane  do  tego  celu  bojlery  elektryczne  zwiększając znacznie efektywność procesów.


Kolektory słoneczne są coraz chętniej wykorzystywane przez przedsiębiorców prowadzących samoobsługowe myjnie samochodowe, fot. sultof.pl

 

Suszenie plonów rolnych

Systemy  kolektorów  słonecznych,  a  raczej  specjalnie  do  tego  celu  przystosowane  konstrukcje urządzeń, pozwalają na suszenie plonów z upraw roślin konsumpcyjnych.

W warunkach polskich najlepiej do tego celu nadają się rośliny (np. zioła) lub owoce (np. suszone śliwki itp.), których zbiór przypada na miesiące letnie. Suszarnie słoneczne budowane są głównie w postaci kontenerowej o różnych rozmiarach, w zależności od ilości plonów do wysuszenia w danym gospodarstwie.

 

Ogrzewanie powierzchni szklarniowych

Uprawy szklarniowe mogą korzystać z energetyki słonecznej nie tylko w sposób bezpośredni tj. poprzez utrzymywanie cieplarnianych warunków dla upraw pod osłonami. Systemy kolektorów słonecznych pozwalają na magazynowanie ciepła za dnia, aby przekazywać je roślinom pod osłonami po zachodzie słońca, co pozytywnie wpływa na plonowanie upraw pod osłonami.

 

Chłodzenie

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się słoneczne systemy chłodzenia pomieszczeń, gdzie w instalacji wykorzystuje się system chłodziarek absorpcyjnych.

więcej na: www.gospodarzzenergia.pl

FOTO: Castorama

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl